katartik

Női energiák és szenvedések

2014. február 15. - ruttnerkata

A pasik tűsarkúban, a nők pedig tánccal hívják fel a figyelmet a nők bántalmazására, a családon belüli erőszakra. Till Attila, Bárdos András, Nagy Ervin, Lakatos Márk és rajtuk kívül még négy ismert férfi a Marie Claire kérésére piros tűsarkút húztak, így bújtak egy kicsit a nők bőrébe. Beszéltek az esélyegyenlőségről, a munkavállalásról, az anyaságról a családon belüli erőszakról és a nők kizsákmányolásáról. De február 14-én több millióan táncoltak világszerte - Budapesten is -  és tiltakoztak ezzel a nők bántalmazása ellen.

piros.jpg

Till Attila, Bárdos András, Nagy Ervin (fotó: Marie Claire)

Ha tetszik a bejegyzés kövesd a katARTik-ot a facebookon, ahol kommentelhetsz is ITT, vagy az INSTAGRAMon ITT

Sem a családomban, sem a baráti körömben nem volt olyan nő, akit bántalmaztak volna. Szerencsére nem tapasztaltam meg, hogy milyen az, amikor valaki rettegésben éli a mindennapjait, amikor benneragad egy olyan kapcsolatban, ahol folyamatosan bántják és megalázzák. Azt viszont elvált szülők gyerekeként tudom, hogy milyen az, amikor az anya minden erejét abba fekteti, hogy legyen elég pénz a kajára, az iskolára, meg a zsebpénzre és még arra is maradjon energia, hogy a gyerekét lelkileg is mindenben segítse. És akkor itt nem jött szóba az, hogy az anya a gyerekén kívül magára is figyeljen. Már kamaszként megtapasztaltam, hogy a nőkben micsoda energiák lakoznak.

Ma is hallottam egy elképesztő történetet egy rákkal küzdő vidéken élő, elvált, kétgyerekes anyáról. A nő több száz kilométerre él Budapesttől, pár hónapja derült ki, hogy rákos. Kemora és sugárra van ítélve, a szokásos kezelések. Viszont ezekért Budapestre kell jönnie. A gyerekei nagyon ragaszkodnak hozzá, még alig 10 évesek, ezért a nő úgy döntött, hogy megkíméli a kis lelküket és nem mondja el nekik betegségét. Elhatározta, hogy meg fog gyógyulni. Hetente buszozik fel Budapestre, majd megy haza parókában, mintha minden a legnagyobb rendben lenne. Pozitívan tekint a jövőbe, és csinálja. Elképesztő energia. 

És elképesztő energia kel ahhoz is, hogy egy valaha bántalmazott nő kiálljon több ezer ember elé és elmondja történetét. Pénteken a Tényeknek a Nyugati Téren forgattam, ahol több százan táncoltak, hogy felhívják a figyelmet a bántalmazott nőkre (a riport ITT nézhető meg). Egyik interjúalanyom még most is, évekkel a válása után sem tudott arról beszélni, hogy mi történt vele pontosan a múltban. Csak annyit mondott el, hogy a férje évekig verte, és ő csak nehezen tudott kilépni a kapcsolatból. Nem segített neki senki, csak magára számíthatott. Hasonló cipőben járó nőtársainak azt tanácsolja, hogy ha verik őket menjenek el, ne maradjanak benne a kapcsolatban, mert ha a fizikai bántalmazás egyszer elkezdődött, akkor folytatódni is fog. 

lakatos.jpg

Lakatos Márk stylist a Marie Claire kampányban 

Arról, hogy ha elkezdődött folytatódni is fog egy másik sztori is eszembe jut. Egyik fiú barátom egy kisebb településen él. Egyik este baráti összejövetelről sétált haza, amikor az utca túloldalán meglátott egy fiút és egy lányt, akik veszekedtek. A kiabálást egy pofon követte, a lány a földre esett, a fiú pedig ott hagyta. A barátom ment volna segíteni a lánynak, ám amikor elindult felé, akkor a lány felállt és rohant a fiú után, kérte, hogy várja meg és ne hagyja ott. Érthetetlen. 

Ha tetszik a bejegyzés kövesd a katARTik-ot a facebookon, ahol kommentelhetsz is ITT, vagy az INSTAGRAMon ITT

Magyarországon minden héten meghal egy nő párkapcsolati bántalmazásban, évente körülbelül 70-en vesztik azért életüket, mert agyonverték őket. A világon három nőből egy erőszak áldozatává válik. Ez egymilliárd nőt jelent. Európában naponta 7 nő hal meg párkapcsolati erőszak következtében, és 10-ből 1 nő válik szexuális erőszak áldozatává. 

tanc.jpg

A február 14-i Egymilliárd nő ébredése kampányt Magyarországon kívül több mint 200 országban rendezik meg. A mozgalom 16 évvel ezelőtt Amerikában indult, mára a tánccal, mint egyezményes kifejező eszközzel vált globális tiltakozássá. A mozgalom célja az erőszak megállítása, és annak biztosítása, hogy az áldozatok igazságot és jóvátételt kaphassanak. A kampányban résztvevő nők levelet írtak a magyar pártoknak, arra kérve őket, hogy foglalkozzanak többet a nők bántalmazásának ügyével. 

A Marie Claire kampányát az Avon támogatja, a férfi főszereplők pedig interjúban fejtik ki, hogy mit jelent számukra a nő és milyenek lennének ők, ha nők lennének. 

Ha tetszik a bejegyzés kövesd a katARTik-ot a facebookon, ahol kommentelhetsz is ITT, vagy az INSTAGRAMon ITT

süti beállítások módosítása